United Kingdom Bayrağı

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Yazar – Barani Krishnan

Investing.com – Petrol 100 doları görmeden önce Joe Biden’in ne kadar zamanı var?

Hemen hemen tüm petrol yatırımcıları ve Biden’in büyükannesi – yani gerçekten herkes – ham petrolün üç basamaklı fiyatlama yolunda olduğunu düşünüyor; geriye tek bir soru kalıyor, o da ne zaman?

Henüz gerçekleşmemesinin bir sebebi, başkanın OPEC ve genel olarak enerji endüstrisine karşı sert bir konuşma yaparak kendine biraz zaman kazandırmış olması.

Aynı zamanda çoğu kişi, Biden’in, petrol tarihindeki en büyük boğa piyasalarından birini oyalamak için çok fazla seçeneğe sahip olmadığına inanıyor.

Enflasyon Bombası her geçen gün kulağının dibinde geri saymaya devam ettikçe başkan, ekonomik gündemi ve muhtemelen başkanlığının büyük bir bölümü havaya uçmadan önce bu bombayı etkisiz hale getirmenin hızlı ve stratejik bir yolunu bulmak zorunda.

Hem Main Street hem de Wall Street’teki popüler görüş, Biden’in pazarın felaket şekilde yetersiz tedarik edildiği görüşüne karşı ABD Stratejik Petrol Rezervinden petrol kullanılmasını emredeceği yönünde. Burada “görüş”ü bilinçli olarak kullanıyorum.

Cushing stoklarının üç yılın en düşük seviyelerinde olması ve Bakken-Permiyen üretimi ve kule sayılarındaki sıkıntılı büyüme kadar – gelecek yıl uluslararası düzeydeki sıçramadan dolayı beklenen jet yakıtı talebinden bahsetmiyorum bile – sözde sıkı petrol arzı fikri de her seferinde fiyatlara en az bir dolar eklemek için her küçük piyasa hareketini kendi lehine kullanan uzun ham petrol kalabalığı tarafından orantısız şekilde yayıldı.

Ham petroldeki ralli, aşağıdaki piyasa özetimden de göreceğiniz gibi elbette devam ediyor. Ancak aynı zamanda boğaların bile bu pazara girmesine imkan sunacak kadar çok gübre olduğunu hatırlamakta fayda var.

Şimdi Biden’e ve Rezerv (SPR) kullanım olasılığına geri dönelim: Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Başkan Biden’in artan benzin fiyatları için bu hafta aksiyon alabileceğini söyleyerek (bir nevi) planı yeniden etkinleştirmeden, Enerji Bilgilendirme Dairesi -EIA- onun hevesini kırmadan önce (EIA şu an için SPR kullanımı veya ABD ham petrol ihracatı üzerinde yasak olmadığını söyledi) 6 Ekim tarihli bir Financial Times haberinde Granholm’ün açık onayını gördük.

Evet hafta geldi geçti ne Biden’den ne Granholm’den ne de EIA’dan öyle bir hamle gelmedi. Ancak Kısa Vadeli Enerji Görünümü’nde EIA, küresel ham petrol göstergesi Brent’in, gelecek yıl 10 dolar düşüş yaşamadan önce bu yılın kalanında 82 dolar civarında işlem görebileceğini söyledi.

OANDA analisti Ed Moya, “Biden yönetimi, bu hafta SPR musluğunu açmak için EIA’nın iyi bir sebep vermesini beklediyse öyle bir sebep alamadı.” dedi.

Bu nedenle SPR kullanım fikri, musluğu açmak kapamak kadar kolay değil. Çok farklı dinamikleri var ve en önemlisi, Amerika’nın, acil durum ham petrol arzını riske atacak kadar büyük bir krizde olup olmadığı.

Ya biz rezervin büyük bir bölümünü kullanırsak ve yine de fiyatlarda anlamlı bir düşüşe yol açamazsak? Veya yalnızca tekrar yükseldiğini görmek için mi piyasayı düşürüyoruz? Petrolü yedi yıl içinde ilk kez 100 dolara çıkarma şansını çarçur etmek istemeyen OPEC’in arzı sıkılaştırma olasılığını düşünürsek son söylediğim pekala olabilir. OPEC, planı dışında daha fazla üretme baskısı altında kalmamak için dördüncü çeyrekte kendi ham petrolü için olan talebi bile düşürdü – işte o kadar sinsi olabiliyor.

New York enerji hedge fonu Again Capital’in kurucu ortağı John Kilduff, “Beyaz Saray’ın SPR kullanma planı, OPEC’in misilleme olarak yapabileceği üretim kesintilerine karşı yeterli olmayabilir.” dedi.

Ve şunu unutmayın: Biden piyasada düşüşü sağlarsa ABD rezervlerini tekrar doldurmak zorunda. Bunu ne pahasına yapacağız?

Tüm bunlara rağmen Kilduff, SPR kullanımını efektif hale getirmenin bir yolu olabileceğini söylüyor – Washington’daki kararı, Çin’in piyasayı daraltmak için kendi petrol rezervlerinden yaptığı periyodik satışlarla koordine ederek. Ama önce Biden tarafında yeterli siyasi irade olmalı.

Kilduff: “ABD, SPR kullanımlarını senkronize etmek için Çin ile ortak çalışırsa – ki gelişen ilişkileri düşününce yapabilirler de – işte o zaman bir fark yaratılabilir. En büyük iki petrol ithalatçısının ikisi de yüksek ham petrol fiyatlarından muzdarip.”

Biden’in daha sağlam – ve efektif – opsiyonu, dünya güçleri ile İran’ın, Tahran üzerindeki ABD yaptırımlarını kaldıracak ve hemen ardından, OPEC’in sunduğu günlük 400.000 varillik üretim arzını ikiye katlamasını sağlayacak nükleer anlaşmayı yapmasına izin vermek olabilir.

İran, nispeten faal olmamaktan dolayı petrol çıkarma kapasitesi kötü etkilenmediyse ve Trump dönemindeki yaptırımlardan dolayı zarar görmediyse nihayetinde piyasaya 2 milyon varil daha üretim sunabilecek.

Bununla birlikte İran’ın nükleer anlaşmaya varmasında iki önemli sorun var. İlki, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan müfettişlere göre Tahran, uranyum zenginleştirme ve potansiyel bomba yapma konusunda o kadar yol kat etti ki hiçbir ulus, Mollaları mali olanaklarla ödüllendirmenin sorumlusu olmak istemiyor. Diğer sorun ise elbette, anlamlı görüşmeler başlamadan önce İran’ın, nükleer programından vazgeçmesini (yani İslam Cumhuriyeti’nin “yaptırımları kaldır, konuşuruz” önerisinin tam tersini) talep eden Biden’in itibar kaybı.

Yine de ABD-İran çekişmesi – ve enflasyonu kontrol etme konusunda Biden’in araştırdığı diğer opsiyonlar – petroldeki ralli tekrar canlanmadan önce başkana biraz zaman kazandırdı.

OANDA’dan Moya, “Enerji yatırımcıları Biden yönetiminden gelecek aksiyonun ne olduğunu görene kadar ham petrol fiyatlarının son seviyeleri aşması mümkün görünmüyor.” dedi ama ekledi:

“Petrol piyasasında büyük bir açık var ve bu, ham petrolün önemli düşüşler yaşamasını önleyebilir.”

Bu nedenle ham petrol ayıları, petrol rallisindeki sarsıntıların tadını çıkarırken son üç hafta içinde piyasada düşüşe yol açan koşulların her birinin, kendine has sorunları vardı.

Tipik bir örnek: enflasyon.

Çalışma Bakanlığı, ABD TÜFE’nin Ekim ayına kadarki dönemde %6,2 yükseldiğini raporladı. Bu, 1990 Kasım ayından beri görülen en büyük büyüme olurken en büyük etken, yedi yılın yüksek seviyesinde koşan yakıt fiyatları oldu.

Ancak Michigan Üniversitesi de Cuma günü yakından izlenen tüketici anketini yayımladı ve anket, ekonominin %70’ini oluşturan tüketici hissiyatı on yılın en düşük seviyesine düşmesine rağmen Amerikalıların çoğunun, yüksek enflasyonu bir yaşam biçimi olarak kabul ettiğini gösterdi.

Petrol Fiyatı Teknik Analizi

Fiyat dalgalanmalarına olan önemli etkisinden dolayı bu haftadan itibaren petrol piyasasıyla ilgili değerlendirmelerimize teknik bir gözlem de ekliyoruz. Bu, Investing.com tarafından yayımlanan emtia makalelerine düzenli olarak teknik gözlemlerle katkı yapan, skcharting.com’da kıdemli teknik analist olan Sunil Kumar Dixit’ten geliyor.

Cuma günü 80,79 dolara yerleşen ABD ham petrolü WTI analizinde Dixit şöyle diyor:

WTI için haftalık mum stokastik indikatörü, 17 Ekim’deki kapanışının ardından 97’ye yükselerek aşırı alım bölgesine girdi ve negatif ve düşüş yönlü kesişme ile sonuçlandı.

O zaman WTI, 24 Ekim haftasında 82,97 dolarla kapandığında, 17 Ekim’deki 84,05 dolarlık kapanış fiyatının altında düşüş yönlü bir fiyat değişimi yarattı. 31 Ekim’i takip eden haftada WTI, 81,53 dolara yerleşti.

12 Kasım’da 80,79 dolar ile haftalık kapanış ile düşüş çizgisi üçüncü haftaya giriyor.

Bu, düşüş yönlü teknik bir formasyonun başlamasına işaret eder.

Burada 80,87 dolar ile beş haftalık üssel hareketli ortalama izlenmeli.

80,87 dolar üzerindeki bir hareket, WTI’nın 81,82 dolara yükselmesine yardımcı olabilir.

79,77 dolar altında bir hareket, WTI’nin 78,71 dolarlık 10 haftalık üssel hareketli ortalamayı ve bir önceki hafta gördüğü 78,24 dolarlık seviyeyi tekrar test etmesine yol açabilir. Bu, 77 dolarlık destek ve haftalık 74.28 dolarlık Bollinger Bandı için büyük bir hızlanma noktası.

Petrol Fiyatı Özeti

Petrolün epey uzun süredir devam eden rallisinin, kesinlikle düzeltmeye ihtiyacı vardı, üçüncü haftalık kayıp da buna işaret ediyor gibi görünüyor.

WTI 80 sent düşüşle 80,79 dolara düştü. Hafta bazında ise %2,8 ile %0,2’lik önceki kayıplarının ardından %0,6 düşüş yaşamış oldu. Yine de WTI’nın Ekim ayında gördüğü yedi yılın en yüksek seviyesi olan 85 dolara kıyasla bu devede kulak kalıyor. Yıl bazında ise %65 yüksek.

Brent günü 70 sent düşüşle 82,17 dolarda bitirdi. Hafta bazında Brent %0,8 düşerken önceki iki haftada da %1,9 ve %1,3’lük kayıplar yaşamıştı. Geçen ay üç yılın en yüksek seviyesi olan 86 dolar üzerinde seyrederken yıl bazında %58 yüksek.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Altın çoğu altın ayısının beklentilerini aşsa da külçenin esas testi, 1.900 dolara ulaşıp aşma yeteneğinde yatıyor.

ABD’nin en aktif sözleşmesi olan Aralık sözleşmesi, Cuma günü 4,60 dolar yükselerek 1.868,50 dolara ulaştı. Öncesinde ise 15 Haziran’dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.871,35 dolara yükselmişti.

Sarı metal art arda ikinci haftada da kazanarak %1,8 artış gördüğü geçen haftanın ardından %2,8 değer kazandı. Ayrıca art arda yedinci günlük artışını yaşadı.

Blue Line Futures’da kıymetli metal stratejisti olan Phillip Streible, “Altının yaşadığı şey kesinlikle mükemmel ancak bana göre enflasyon koruması olarak inandırıcı olması için 1.900 doları geçmesi gerekiyor.” dedi.

Altın Haziran ayında 1.900 dolar seviyelerinde işlem görmüştü. Ondan önce ise koronavirüsün zirve yaşadığı 2020 Mart-Ağustos arasında 1.500 dolardan 2.100 dolar üzerine çıkmıştı.

Külçe her zaman enflasyon riskinden korunma aracı olarak lanse edilmiştir. Ancak Fed’in beklenenden daha hızlı bir faiz artırımına zorlanacağına dair aralıksız spekülasyonlar, külçe yerine Hazine getirileri ile doları yükselttiğinden bu yıl bu görevi yerine getiremedi.

Bu eğilim, bu ayın başlarında Fed Başkanı Jay Powell’ın, merkez bankasının faiz artırımı konusunda sabırlı olacağına dair söylemlerinin ardından azaldı.

Bu hafta altında görülen ralli, Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı raporla aynı zamanda yaşandı. Rapora göre ABD’de tüketici fiyatları, 1990 Kasım ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Feragatname: Barani Krishnan yazdığı emtia veya menkul kıymetlerde pozisyon sahibi değildir.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.