United Kingdom Bayrağı

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Yatırımcılar ABD’nin perakende satış rakamları ile Walmart (NYSE:WMT) gibi büyük perakendecilerin kazanç sonuçlarını beklerken yüksek enflasyon endişeleri, önümüzdeki hafta da devam edecek gibi görünüyor. Pazartesi günü Çin’de yayımlanacak olan ekonomi verilerinin, ekonomik toparlanmada bir durgunluk yaşandığını doğrulaması bekleniyor. Avrupa ise Covid-19 enfeksiyon sayılarında artış görüyor. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE), faizleri artırmayarak piyasayı şaşırttığı toplantısında işgücü piyasasına ilişkin daha çok ilerleme işareti görmek istediğini söylemesinin ardından İngiltere’nin istihdam rakamları yakından takip edilecek.

İşte yeni haftaya girerken bilmeniz gerekenler:

1. ABD’nin perakende satışları

Haftanın ekonomi takviminde öne çıkan veri, Salı günü yayımlanacak olan Ekim ayı perakende satış rakamı olacak. Ekonomistler, Eylül ayındaki %0,7’lik artışın ardından %1,1 daha artmış olduğunu düşünüyor.

Küresel tedarik zinciri sorunları arasında ABD enflasyonu, otuz yılın en yüksek seviyesini gördü ve Cuma günkü veriler, yüksek fiyatların yaşam standartlarını düşürmesinden dolayı bu ay TÜFE’nin on yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi.

Yatırımcılar Fed’in, enflasyondaki artışı durdurmak için beklenenden daha çabuk bir faiz artırımı yapmak zorunda kalacağını düşünüyor.

Ekonomi takviminde ayrıca Salı günü endüstriyel üretim verileri, Çarşamba günü inşaat izinleri ve Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları olacak.

2. Perakendecilerin kazanç raporu

Üçüncü çeyrek kazanç sezonu bitmeye yaklaşsa da Home Depot (NYSE:HD), Walmart, Target (NYSE:TGT) ve Macy’s gibi majör perakendecilerin sonuçları ile beraber yatırımcılar, tüketici harcamasının durumuna dair yeni bir güncelleme almış olacak.

Bu raporlar, tatil sezonu öncesinde ekstra ilgiyle karşılaşacak. Yatırımcılar, enflasyonun kârı yiyip yemeyeceğini veya tüketicilere yansıyıp yansımayacağını anlamak için perakendecilerin kılavuzlarını bekliyor.

Üçüncü çeyrek kazan sezonu büyük oranda iyimser sonuçlar verdi. Reuters raporuna göre Cuma günü itibarıyla S&P 500 endeksindeki şirketlerin 459’u rapor sundu ve kazanç sonuçlarının %80’i analistlerin tahminlerini aştı.

3. Çin’de durgunluk

Çin’deki toparlanma zayıflıyor ve perakende satışlar, sabit varlık yatırımı ve endüstriyel üretimin içinde olduğu Pazartesi günkü verilerin bu durumu doğrulaması bekleniyor. Küresel büyümenin önemli bir öncüsü olan Çin’deki ivme kaybı, küresel ekonomilerin düzensiz de olsa pandemiden çıkışına gölge düşürüyor.

Çin’deki toparlanma, Covid-19 vaka dalgalarını kontrol altına almak için sergilenen katı yaklaşım, ülkenin gayrimenkul sektöründeki büyük bir borç krizi ve imalat aktivitesini baskılayan enerji krizi nedeniyle zarar gördü.

Analistler, yavaşlayan büyümenin enflasyondaki artışla birleşerek stagflasyon korkularına yol açmasından dolayı ülkenin merkez bankasının, ekonomiyi desteklemek için genişlemeci para politikası uygulama konusunda temkinli bir tutum sergileyebileceğini düşünüyor.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Çinli lider Xi Jinping ile Pazartesi günü online bir toplantı düzenleyecek. Ancak ABD’li yetkililer, ticaret konusunda herhangi bir ilerleme umudu vermedi.

4. İngiltere iş verileri

BoE, salgından beri ilk kez faiz artırmak için İngiltere’nin işgücü piyasasının gücüne dair daha çok bilgi edinmek istediğine işaret etti. Bu nedenle Salı günkü iş verileri epey ilgi çekecek.

Ekim ayı iş verileri, salgın zamanında verilen ücret sübvansiyonlarının Eylül sonunda bitmesi ile işsizlikte bir artış olup olmadığını gösterecek.

İş verilerinin ardından Çarşamba günü enflasyon rakamları ve Cuma günü perakende satış verileri paylaşılacak. Enflasyonun şimdilik yükselmeye devam etmesi beklenirken BoE, Aralık toplantısında bir faiz artırımı ile ilerleyebilir.

5. Avrupa’da vakalarda artış görülüyor

Avrupa’da Covid-19 vaka sayıları artarak bölgenin zaten kırılgan olan ekonomisi için soğuk rüzgarlar estiriyor.

Reuters’in topladığı verilere göre Avrupa, küresel olarak ortalama yedi günlük enfeksiyon sayısının yarısından fazlasını ve son ölümlerin de yarısına yakınını oluşturuyor. Bunlar, İtalya’da salgının pik yaptığı geçen yılın Nisan ayından beri görülen en yüksek seviyeler.

Hollanda, Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti gibi pek çok ülke, salgını durdurmak için kısıtlamalar getiriyor veya yeni tedbir planları yapıyor.

Hollanda Cumartesi günü üç haftalık kısmi karantinaya girdi – yazdan beri Batı Avrupa’daki ilk karantina. Almanya Cumartesi günü ücretsiz Covid-19 testini yeniden sunarken Paz Avusturya ise aşılı olmayan kişilere karantina uygulayıp uygulamama kararını ar günü verecek.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Diğer Haberler

ÜCRETSİZ DEMO HESABI

SANAL PARA İLE RİSK ALMADAN YATIRIM YAPIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hesap oluştur butonuna tıklayarak idealFX’den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu’nu kabul ediyorum.

TAMAMEN ÜCRETSİZ

ŞİMDİ DENEMEYE BAŞLAYIN!

Dilerseniz DEMO hesabı açarak öğrenmeye, denemeye başlayabilir; dilerseniz hemen GERÇEK hesap oluşturarak idealFX dünyasında sizde güvenli bir şekilde yerinizi alabilirsiniz.